Stanovy spolku Mateřské centrum Človíček z.s.,

Horní Kopec 291, 664 07 Pozořice, IČO: 270 31 721

 

I.

Občanské sdružení Mateřské centrum Človíček o.s., Nad Sokolovnou 257, 664 07 Pozořice, IČ: 270 31 721, vzniklé podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, se s účinností zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen „NOZ“), tedy od 1. 1. 2014, považuje za spolek ve smyslu ustanovení § 214 a násl. zák. č.89/2012 Sb., a jako takový je právnickou osobou způsobilou k právnímu jednání.

 

II.

Název

Název Mateřské centrum Človíček o.s. se s ohledem na § 216 NOZ mění na Mateřské centrum Človíček z.s. (dále také jako Spolek), jehož zkratka je MC Človíček z.s.

 

III.

Sídlo a identifikační údaje

  1. Sídlo Spolku: Horní Kopec 291, 664 07 Pozořice
  2. Identifikační číslo Spolku: 270 31 721
  3. Datum vzniku Spolku: 9. 5. 2006

 

IV.

Stanovy

Vnitřní organizace Spolku, práva a povinnosti členů i volených orgánů Spolku se řídí těmito stanovami, které jsou uloženy ve svém úplném znění v sídle Spolku.

 

V.

Předmět činnosti Spolku

Hlavním posláním Spolku je provozování mateřského centra – zařízení pro sociální prevenci pro rodiny s dětmi.

 

VI.

Cíle a poslání Spolku

Cílem Spolku je podporovat a posilovat prvořadou a nezastupitelnou roli rodiny a rodičovské výchovy ve společnosti. Tento obecný cíl naplňuje především snaha:

• Získávat a předávat odborné poznatky o výchově, zdraví a psychologii rodinného života.

• Umožnit rodičům vzájemně se společensky i neformálně stýkat, vzdělávat se a plně využívat vlastních schopností či znalostí.

• Obohatit děti o nové kamarády, vztahy a zkušenosti, rozvíjet jejich samostatnost, dovednosti a možnosti.

• Nabídnout rodičům i dětem příjemné prostředí vzájemné důvěry umožňující předávání zkušeností a sdílení radostí i starostí.

• Preventivně působit proti negativnímu vlivu sociální izolace na rodiny matek v průběhu mateřské dovolené.

• Přispět k rozvoji sebevědomí, schopností a znalostí matek na mateřské dovolené tak, aby jim byl usnadněn návrat do zaměstnání.

 

VII.

Hlavní činnosti Spolku

1.  Spolek vykonává hlavní činnosti za účelem dosažení svých cílů v souladu se svým posláním tak, jak je vymezeno v čl. V. a VI. těchto stanov. Žádná z hlavních činností Spolku není podnikáním ani výdělečnou činností.

2. Hlavní činnost může být financována především, ale nejenom, z členských příspěvků dle čl. IX. těchto stanov, dotací a sponzorských darů a ze zisku z vedlejších činností dle čl. VIII. těchto stanov. Je-li při výkonu hlavní činnosti dosaženo příjmu, použije Spolek tyto příjmy k pokrytí nákladů na jeho činnost, či na úhradu své správy.

3. Spolek provozuje a vykonává zejména následující hlavní činnosti:

a) poskytuje příležitosti a vhodný prostor pro pravidelné setkávání rodin s dětmi,

b) nabízí smysluplné a podnětné trávení času rodičů s dětmi,

c) nabízí tvůrčí a vzdělávací aktivity rodičům i dětem,

d) zajišťuje drobné občerstvení pro rodiny s dětmi během pobytu v MC,

e) nabízí zábavné akce pro děti, výlety a dovolené rodičů s dětmi,

f) poskytuje poradenství a podporu rodinám dle znalostí a zkušeností členů sdružení,

g) spolupracuje s jinými mateřskými centry a institucemi.

 

VIII.

Vedlejší činnost Spolku

Jelikož je provozování hlavní činnosti Spolku spojeno s náklady, může Spolek vykonávat i hospodářské, či jiné výdělečné činnosti vedlejší, a to jak pro podporu hlavní činnosti, tak i za účelem hospodárného využití majetku Spolku. Zisk z těchto činností Spolek používá především k podpoře hlavních činností dle čl. VII. těchto stanov, dalších spolkových činností a k úhradě nákladů na vlastní správu.

 

IX.

Členství

1. Členství ve Spolku je dobrovolné. Členem Spolku se může stát každá fyzická osoba starší 15 let, bez rozdílu pohlaví, vyznání, politického a sociálního zařazení, národnosti, rasy a státní příslušnosti.

2. Členství ve Spolku vzniká na základě písemné přihlášky a zaplacením členského příspěvku. Písemná přihláška musí obsahovat jméno, příjmení, příp. titul žadatele, adresu trvalého bydliště, příp. kontaktní adresu, telefonické a emailové spojení.

3. Členství ve Spolku zaniká následujícími způsoby:

a) dobrovolným vystoupením člena ze Spolku;

b) nezaplacením členského příspěvku;

c) úmrtím člena nebo prohlášením člena za mrtvého;

d) vyloučením člena. Členství končí dnem doručení rozhodnutí o vyloučení člena ze Spolku vyloučenému členovi, není-li v rozhodnutí uvedeno jinak. Výbor má právo vyloučit člena, pokud svým jednáním porušuje poslání a cíle Spolku dle čl. V. a VI. těchto stanov, nebo pro porušení členských povinností dle čl. X. těchto stanov;

e) zánikem Spolku.

4. Výbor může zvolit čestným členem Spolku každého, kdo aktivně spolupracuje na chodu Spolku a jedná v souladu s jeho stanovami. Čestný člen je osvobozen od placení členského příspěvku. Ostatní práva a povinnosti jsou totožné.

5. Výši a splatnost členského příspěvku určuje Členská schůze.

6. Členové Spolku neručí za dluhy Spolku.

 

X.

Práva a povinnosti člena

1. Každý člen Spolku má právo:

a) podílet se na praktické činnosti spolku,

b) účastnit se aktivit Spolku za zvýhodněných podmínek,

c) účastnit se jednání Členské schůze Spolku,

d) volit členy Výboru a být volen do řídících orgánů Spolku,

e) předkládat návrhy, podněty a připomínky orgánům Spolku.

2. Každý člen Spolku má povinnost:

a) podílet se na praktické činnosti Spolku dle vlastních možností a schopností,

b) platit členské příspěvky,

c) dodržovat stanovy a plnit usnesení orgánů Spolku,

d) hájit zájmy Spolku, dodržovat vnitřní dohody a nepodnikat kroky v rozporu se zájmy Spolku,

e) dle vlastních možností se zúčastňovat Členských schůzí.

 

XI.

Orgány Spolku

1. Organizační strukturu Spolku tvoří:

a) nejvyšší orgán: Členská schůze,

b) statutární orgán: Předseda Spolku,

c) výkonný orgán: Výbor.

2. Práva a povinnosti jednotlivých orgánů, způsob vzniku a zániku jejich funkce a průběh jejich jednání je upraven dále ve stanovách.

3. Funkční období volených orgánů je 5 let. Opakované znovuzvolení je možné. Členové volených orgánů Spolku, jejichž počet neklesl pod polovinu, mohou kooptovat náhradní členy svého orgánu do nejbližšího zasedání Členské schůze. Členství ve volených orgánech zaniká zánikem členství ve Spolku dle čl. IX. stanov, uplynutím funkčního období, nebo odvoláním člena voleného orgánu Členskou schůzí.

 

 

XII.

Členská schůze

1. Členská schůze je tvořena shromážděním všech členů Spolku a je nejvyšším orgánem Spolku.

2. Členská schůze projednává činnost Spolku za uplynulý  rok, přijímá zásady činnosti pro následující  rok, volí volené orgány Spolku, hodnotí práci odstupujících orgánů a přijímá další rozhodnutí zásadní důležitosti pro existenci a činnost Spolku. Do její působnosti tak náleží:

a) určit hlavní zaměření činností Spolku,

b) rozhodovat o změně stanov,

c) schvalovat hospodaření Spolku,

d) rozhodovat o výši členských příspěvků a způsobu jejich placení,

e) volit členy výkonného Výboru, případně je z této funkce odvolat,

f) rozhodnout o zrušení Spolku s likvidací,

g) rozhodnout o přeměně Spolku.

3. Členská schůze je svolávána Předsedou podle potřeby, nejméně však jednou za rok.

4. Právo zúčastnit se Členské schůze, právo hlasovat, volit a být volen mají všichni členové Spolku. Každý člen Spolku je oprávněn účastnit se zasedání a požadovat vysvětlení záležitostí Spolku. Požaduje-li člen na zasedání sdělení o skutečnostech, které zákon uveřejnit zakazuje nebo jejichž prozrazení by Spolku mohlo způsobit újmu, nelze mu jej poskytnout.

5. Pozvánka na Členskou schůzi spolu s jejím programem musí být rozeslána členům nejméně čtrnáct dní před jejím konáním. Místo a čas zasedání se určí tak, aby co nejméně omezovaly možnost členů se ho účastnit. Již svolané zasedání Členské schůze lze odvolat nebo odložit.

6. Každý člen má jeden hlas, hlasy všech členů mají stejnou váhu. Členská schůze je schopna usnášet se za účasti nadpoloviční většiny všech členů Spolku. Usnesení Členská schůze přijímá většinou hlasů přítomných členů Spolku. Není-li Členská schůze schopná se usnášet, svolá předseda náhradní Členskou schůzi do jednoho měsíce ode dne původního konání. Opakovaná Členská schůze je usnášeníschopná bez ohledu na počet přítomných členů. Rozhodnutí přijímá Členská schůze nadpoloviční většinou hlasů na ní přítomných členů Spolku.

7. Jednání Členské schůze řídí předseda nebo jím pověřená osoba. Zasedání se řídí programem tak, jak byl obsažen v pozvánce dle bodu 5 tohoto článku.

8. Předseda zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání Členské schůze do třiceti dnů od jejího ukončení. Není-li to možné, vyhotoví zápis ten, kdo zasedání předsedal nebo koho tím pověřila Členská schůze. Ze zápisu musí být patrné, kdo zasedání svolal, jak a kdy se konalo, kdo je zahájil, kdo mu předsedal, jaká usnesení byla přijata a kdy a kým byl zápis vyhotoven. Každý člen Spolku může nahlížet do všech zápisů ze zasedání Členské schůze. Tyto zápisy se uchovávají v archivu Spolku po celou dobu jeho existence.

XIII.

Předseda

1. Předseda je statutárním orgánem Spolku.

2. Předseda jedná jménem Spolku, zastupuje Spolek navenek. Podepisování za Spolek se děje tak, že k názvu Spolku připojí svůj podpis vždy předseda. K jednání jménem spolku v dílčích věcech může být zmocněna další osoba. Plná moc musí být v takovém případě udělena písemnou formou s přesným vymezením oprávnění a odpovědnosti zmocněné osoby.

3. Předseda je volen Výborem.

4. K výlučným kompetencím předsedy patří:

a) oprávnění rozhodovat o otázkách spojených s fungováním Spolku, včetně dispozic s jeho majetkem, s výjimkou majetku nemovitého,

b) řízení běžného chodu Spolku, uzavírání závazkových vztahů, jednání s fyzickými a právnickými osobami, soudy a orgány státní správy a samosprávy,

c) svolání a vedení Členské schůze, ověřování její usnášeníschopnosti, pořízení zápisu z jejího jednání,

d) svolání a vedení schůzí Výboru.

5. Předseda se řídí zákony ČR, stanovami Spolku a rozhodnutími Členské schůze.

6. Předseda může delegovat některé své kompetence na další členy Výboru, případně na další členy Spolku.

 

XIV.

Výbor

1. Výbor je výkonným orgánem voleným Členskou schůzí.

2. Výbor je tvořen minimálně 3 členy. Členy Výboru jsou předseda, pokladník a případně jejich zástupci. Počet členů výboru je vždy lichý.

3. Členové Výboru zvolí bezodkladně po svém zvolení do funkce předsedu Spolku, pokladníka a případně jejich zástupce:

a) předseda je statutárním orgánem viz čl.  XIII. stanov,

b) pokladník odpovídá za finanční hospodaření Spolku, předkládá Členské schůzi výroční zprávu o finančním hospodaření Spolku,

c) místopředseda plní tytéž úkoly v zastoupení předsedy.

 

4. Funkce člena Výboru je bez nároku na odměnu. Tímto není dotčeno právo člena Výboru na úhradu nákladů spojených s jeho funkcí.

5. Výbor řídí činnost Spolku mezi zasedáními Členské schůze, jedná v souladu se Stanovami i usneseními Členské schůze po celé své funkční období.

6. Do působnosti Výboru náleží:

a) přezkoumávat a schvalovat rozpočet a roční uzávěrku hospodaření,

b) posuzovat návrhy na prodej a koupi a na další investice a předkládat tyto návrhy Členské schůzi,

c) dohlížet na řádnou péči o majetek a na veškerou hospodářskou činnost Spolku,

d) přijímat členy a rozhodovat o jejich vyloučení,

e) schvalovat interní organizační normy Spolku.

7. Jednání Výboru svolává předseda dle potřeby, minimálně dvakrát za rok. Rozhodnutí Výboru je právoplatné, je-li hlasování přítomen alespoň nadpoloviční počet členů Výboru a pro přijetí návrhu hlasoval alespoň nadpoloviční počet přítomných členů. Při rovnosti hlasů je rozhodující hlas předsedy.

 

XV.

Majetek a hospodaření Spolku

1. Prostředky na svou činnost získává Spolek zejména, nikoliv však pouze, z členských příspěvků, z dobrovolných darů fyzických a právnických osob, z příspěvků z veřejných rozpočtů, účelově zaměřených grantů a z příjmů z vlastní činnosti. Spolek může dále v rozsahu těchto stanov získávat prostředky na svou činnost podnikáním a vedlejší výdělečnou činností dle čl. VIII. těchto stanov.

2. Veškeré získané prostředky musí být využívány ve smyslu těchto Stanov. Prostředky musí být především použity k financování hlavních činností Spolku naplňujících poslání a cíle Spolku. Prostředky dále možno použít k úhradě nákladů na vlastní správu a rozvoj vedlejší činnosti Spolku.

3. Prostředky Spolku nesmějí být používány k obohacování fyzických ani právnických osob. Platí to v plné míře i pro členy Spolku.

4. Spolek nabývá do svého vlastnictví, správy nebo užívání majetek za účelem řádného naplňování poslání a cílů Spolku.

5. Za řádnou správu, obnovu, údržbu a evidenci majetku odpovídají orgány Spolku v rozsahu dle ustanovení těchto Stanov a vnitřních předpisů Spolku.

6. Finanční prostředky jsou uloženy v pokladně Spolku a na účtu peněžního ústavu, ke kterému má dispoziční právo předseda Spolku.

 

7. Hospodaření probíhá na základě ročního rozpočtu sestaveného Výborem a schváleného Členskou schůzí. Výbor je povinen zabezpečit nakládání s finančními prostředky v souladu s platnými právními předpisy a stanovami Spolku. S výsledky hospodaření seznamuje Výbor členy sdružení na každé Členské schůzi.

 

XVI.

Zánik a likvidace Spolku

1. Spolek může zaniknout dobrovolným rozpuštěním na základě rozhodnutí Členské schůze nebo z jiného důvodu stanoveného zákonem.

2. V případě zániku dobrovolným rozpuštěním rozhoduje Členská schůze o naložení s majetkem Spolku.

 

XVII.

Závěrečná ustanovení

1. Znění těchto Stanov bylo schváleno Členskou schůzí konanou dne 12. 2. 2016, jejíž konání je potvrzeno zápisem ze dne 20. 2. 2016 a plně nahrazují stanovy Mateřského centra Človíček o.s., ze dne 9. 5. 2006.

2. Stanovy nabývají účinnosti datem zápisu u příslušného rejstříkového soudu. Jakákoliv změna Stanov nabývá platnosti dnem jejího přijetí Členskou schůzí a účinnosti dnem, kdy budou vloženy rejstříkovým soudem do sbírky listin spolkového rejstříku.